Študujete? Zaplaťte 500 eur!

Autor: Peter Frolkovič | 8.2.2007 o 11:49 | Karma článku: 6,25 | Prečítané:  2451x

V Nemecku sa začiatok platnosti nového zákona zvyčajne ohlasuje dlho vopred. I ten o zavedení študijného poplatku 500 eur za každú študujúcu hlavu na jeden semester je v niekoľkých nemeckých spolkových krajinách známy už vyše roka. Aby nikoho, koho sa to týka, nezaskočila obálka v poštovej schránke s úradným listom a s predtlačeným bankovým príkazom. Napriek tomu sa nie každý stihol na túto eventualitu psychicky a finančne pripraviť. A tak, ako sa blíži 15. február - deň splatnosti prvej najväčšej európskej bankovky za vysokoškolské štúdium, sa aj na univerzite v Heidelbergu začínajú horúčkovito hľadať iné možnosti.

namestie-vzadu.jpg

V tomto divnom čase, keď človek nevie na ktoré ročné obdobie ma momentálne čakať, čakajú mnohí na definitívny výsledok konfliktu medzi študentami a štátom v spornej otázke - platiť či neplatiť poplatky za štúdium. Obidve zúčastnené strany sa už v podobnom súboji stretli. Ťažko povedať, kto vtedy vyhral a kto prehral.

Niekedy v roku 1997 sa uskutočnil jeden z prvých pokusov zapojiť študentov do financovania ich štúdia. Nešlo pritom o veľa, len o akýsi administratívny poplatok 100 mariek na začiatku každého semestra. Štyria študenti sa vtedy ozvali a ústavný súd k ich radosti prehlásil znenie zákona za neústavné.

Počas dvojročnej platnosti neústavného zákona získala spolková krajina Baden-Württemberg do svojej kasy z dnešného pohľadu 38000000 eur. Do Silvestra roku 2006 si poškodení mohli vyžiadať peniaze naspäť. Urobila tak vraj necelá polovica bývalých študentov ...

A poplatok 40 eur za to, aby semester vôbec začal, sa veselo platí už nejaký ten rok. Právnici museli len neústavne formulovaný zákon ústavne preformulovať.

plagaty.jpg

Ďalší poplatok 500 eur za to, aby semester bežal, keď sa už raz začal, má pomôcť zvýšiť kvalitu štúdia poskytovaného na nemeckých univerzitách. Tento jeho vplyv je zatiaľ v nedohľadne. Ak si odmyslím plagáty a žlté nálepky v areáli univerzity, jediný vplyv trojciferného strašidla zatiaľ vidieť len na jeho potenciálnych platičoch.

Christian je študent, akého naša katedra už dlho nemala. Ďakujem šťastnej náhode, že sa stal mojím diplomantom. V poslednej dobe ho však trápia iné, ako matematické problémy, ktorými ho zaťažujem ja. Obieha úradníkov a čuduje sa, ako sa riešenia, ktoré sa ešte nedávno dali ľahko a rýchlo realizovať, zrazu stávajú nerealizovateľnými.

Christian absolvoval za štyri roky všetky potrebné prednášky a i niekoľko navyše. V týchto dňoch, napriek otrasnému počasiu, zvažuje možnosť vybrať si dovolenku. Presnejšie Urlaubssemester. Robili tak viacerí študenti pred ním, ktorým sa štúdium akosi príliš natiahlo, napríklad preto, že kedysi jedno päťročné štúdium tesne pred jeho koncom ukončili a teraz sa nachádzajú tesne pred koncom druhého. Takto sa veční študenti vyhýbali plateniu pre takéto prípady už vtedy potrebnému poplatku 500 eur.

Dnes sa pre veľký záujem už semestrová dovolenka získava ťažko.

Pôvodne plánoval Christian dopísať diplomovú prácu niekedy v letnom semestri. Minulý týždeň sa rozhodol, že ju urýchlene dopíše už v zime. Alebo na jar, podľa toho, aké počasie očakávate v marci. A preveruje si u úradníkov reálnosť predstavy, že by posledné skúšky robil na jar (alebo v lete).

Suma sumárum, prvým dôsledkom ešte stále nezavedeného poplatku za štúdium je, že študenti chcú menej študovať. Alebo, aby som im nekrivdil, chcú študovať kratšie. Málokto si myslí, že to nie je to isté.

demo.jpg

V demokracii na nemecký spôsob majú študenti mnohé možnosti ako sa pokúsiť zabrániť definitívnemu zavedeniu poplatkov. Neviem síce presne, koľko tých možností je, viem len, že skúšajú všetky. Včítane ústavného súdu. Tak či tak, všetky tieto možnosti majú v demokracii jednu veľkú nevýhodu. Trvajú príliš dlho, kým začnú účinkovať.

A tak sa študenti rozhodli vyskúšať aj jednu variantu, ktorá účinkuje okamžite - bojkot.

boykott.jpg

Majú to premyslené perfektne. Hlavná myšlienka je, že ak sa nájde dostatočne veľa študentov, ktorí nezaplatia do 15. februára poplatok, univerzita si nebude môcť dovoliť vyhodiť všetkých na dlažbu námestia Univeristätplatz v centre mesta. Koľko to je "dostatočne veľa" si odhlasovali študenti v Heidelbergu sami - 4500.

Zástupcovia študentov zriadili teda bankové konto, na ktoré môžu študenti previesť 500 eur. Ak sa kritický počet študentov nedosiahne, peniaze sa 15. februára prevedú na konto univerzity, v opačnom prípade bude všetko inak.

Samozrejme, že organizátori bojkotu zriadili pre našu informovanosť aj webovské stránky. Maličký moment, otvorím si nové okno a pozriem sa aký je momentálny stav zápasu. Do štvrtka 7. februára sa na poručnícky účet nazbierala nemalá suma 270 tisíc eur. To znamená, že poplatok 500 eur previedlo na konto 540 odvážlivcov zo 4500 potrebných.

recnik.jpg

Pokúsim sa ďalej skúmať vplyv peňazí na zúčastnených, u ktorých peniaze na ceste za zlepšením kvality vysokoškolského štúdia putujú z rúčky do rúčky. Vplyv na študentov považujem už za dokázaný.

Peniaze z poplatkov poputujú do pokladnice príslušnej spolkovej krajiny. Tam sa začnú ďalej deliť (ale nie rozmnožovať).

Významná časť vybraných peňazí pripadne banke, ktorá bude poskytovať pôžičky nemajetným študentom na 6-7 percentný úrok. Treba pokryť finančné riziko, že určitá časť pôžičiek sa banke nikdy nevráti. Štát hovorí o 10%, na stránkach boykott-hd.de sa uvádza 30%. Napíšme teda, že každý študent bude platiť ročne 100 až 300 eur poplatok za to, aby sa nemenovaná banka nedostala do finančných ťažkostí.

Údaje o tom koľko percent z 500 eur pôjde na administratívne účely začínajú od dvoch percent. Minulý týždeň schválil senát univerzity v Heidelbergu zriadenie šiestich nových úradníckych miest, ktoré majú zvládnuť v najbližších troch rokoch administratívnu prácu spojenú s hospodárením s poplatkami za štúdium. Odhadnuté ročné výdavky - 300000 eur.

namestie-vpredu.jpg

Pozrime sa konečne na vplyv peňazí tam, kde možno raz v blízkej budúcnosti dorazia. Senát univerzity už schválil smernice, ako sa budú peniaze ďalej deliť (nie rozmnožovať) na jednotlivé fakulty. Keď zavediem reč na tému, ako sa použijú peniaze na našej katedre, opýtaná osoba sa najprv zamyslí. "Zamestnáme viac pomocných študentských síl", znie po chvíli odpoveď. Múdre slová, takto sa peniaze vlastne vrátia tam, odkiaľ prišli. Ak teda odrátame nemalé straty na ich strastiplnej púti. Úvahy o tom, či sa konečne zaktualizuje náplň prednášok, ktoré sa už dlhé, dlhé roky prednášajú s nezmeneným obsahom podľa nedokončených skrípt, som zatiaľ nepočul.

baby.jpg

Demonštrácia proti študijným poplatkom sa konala na univerzitnom námestí v centre Heidelbergu pred týždňom. Hlavným maskotom demonštrácie boli striedmo oblečené dievčatá naznačujúce jeden z mnohých spôsobov, ako si v blízkej budúcnosti financovať štúdium.

Po relatívne krátkych rečníckych prejavoch, ktoré videli boj študentov proti zavedeniu poplatkov v širších súvislostiach, sa účastníci vydali na povolený pochod ulicami Heidelbergu.

Dnes sa koná ďalšia demonštrácia. Na rovnakom mieste. Tentoraz pod názvom Rocken gegen Studiengebühren. Hlavným ťahákom koncertu je skupina Irié Révoltes.

studenti.jpg

Nehľadajte v tomto príspevku môj názor, nebolo mojim zámerom ho tu prezentovať. Peniaze jednoducho hýbu svetom a niečo sa pohlo už i na nemeckých univerzitách. A ktorý učiteľ aké kvalitné vzdelanie odovzdá svojim žiakom je predovšetkým záležitosťou jeho osobných kvalít.

Hoci asi nemám pravdu. Posledná veta v predchádzajúcom odstavci je mojim názorom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

SVET

Pravých kiahní sa svet zbavil. Kim možno skúša, ako nimi zabíjať

Biologické zbrane môžu byť ničivejšie ako jadrové.


Už ste čítali?