Chcete vytĺcť peniaze z Wikipédie? Pridajte sa!

Autor: Peter Frolkovič | 15.12.2005 o 12:48 | Karma článku: 11,36 | Prečítané:  4902x

O Wikipédii by sa dalo písať veľa a zaujímavo. Nechcem v tomto článku ani jedno ani druhé. Skôr by som rád dnes len nežne zaspomínal, aká bola Wikipédia ešte včera nevinná. Lebo zajtra už taká byť nemusí.

Wikipédia je so mnou neustále. Mám ju uloženú v rozume stále pri sebe, nikdy ma neopúšťa. Pôvodne som pamäťovú kartu s 1GB zakúpil pre náš digitálny fotoaparát, ale keď som zistil, že existuje textová verzia nemeckej Wikipédie pre môj vreckový zázrak Palm od Sony, zmenila pamäťová karta miesto svojho trvalého pobytu. Ešte i teraz mnou prejde jemná triaška, keď si uvedomím, koľko vedomostí na prakticky ľubovoľnú tému mám v tejto chvíli v rozume vo svojom pravom vačku. Radšej si sadnite - viac ako 480 megabajtov!

Wikipédia mi neustále prejavuje dobré služby. Nie som žiaden polyhistor, práve naopak. Keď som minulý týždeň cestoval vlakom do Štutgartu na prvé stretnutie s inžiniermi ohľadne nášho začínajúceho projektu Biogas-Network, nemohol som si ako matematik vynachváliť dostupné informácie k tejto téme na mojom rozume. Predtým, ako som začal virtuálne listovať vo Wikipédii, mal som o bioplynoch podobné napoly vulgárne predstavy ako vy, po dolistovaní som vedel viac. Náš projekt sa má zaoberať výlučne bioplynmi rastlinného pôvodu.Alebo iný príklad. Sledujete niekedy večer spolu reláciu Pod lampou? Vtedy, keď Štefan Hríb zas raz zvolí nejakú vedecko-populárnu tému? Odkedy je relácia na internete, tak my áno. Moja manželka býva fascinovaná, lebo ona, na rozdiel odo mňa, polyhistor-amatér je, ale niekedy ju aj tak my dvaja (ja a môj rozum) v diskusii tromfneme. Dalo by sa povedať, že Wikipédia prispieva k rovnováhe v našom manželstve.

Dosť bolo názorných príkladov, je načase zadefinovať si, čo vlastne Wikipédia je. A od tejto chvíle začínajú mať mnohí s touto ženskou problémy. A to ani nezačnem hneď s tvrdením, že ona je dokonalá.

V ideálnom prípade vám Wikipédia ponúkne na vami hľadané heslo equilibrium. Môžte si to cudzie slovo zadať na stránke Wikipédie alebo vám tu prezradím, že sa jedná o rovnovážny stav. Niečo ako rovnováha v mojom manželstve. Jednoducho vám k vyhľadanej téme povie z každého rožku trošku, také zľudovené informácie, niečo, čo by mal každý vedieť, keď sa chce v danej diskusii tváriť múdro.

To samozrejme nie je moja definícia Wikipédie. Umývam si ruky, za chvíľu odchádzam na obed.

Najväčší problém s Wikipédiou, ako i s inými ženskými, bude asi, že je lacná. Možno práve z toho dôvodu býva často odporúčaná ako zdroj informácií i pre žiakov na školách. Učitelia tak volia kompromis medzi odporúčaním profesionálnej encyklopédie Encarta od Microsoftu za 50 eur a webovskými stránkami, kde žiaci nájdu hotové elaboráty na opakujúce sa zadania školských referátov.

Z tohto pohľadu šokovali stránky BildungsKlick.DE titulkom, že v textoch nemeckého portálu Wikipédie je okolo jedného milióna pravopisných chýb. Aká má byť potom kvalita vzdelania nemeckých žiakov a študentov? No možno práve taká, aká je niekoho na portáli Bildungsklick - ak nájdete v 12 článkoch z 250 000 v priemere 4 gramatické chyby, koľko chýb je na Wikipedia.DE dohromady?

A tak to ide ďalej. Začnite tvrdiť, že Wikipédia je encyklopédia, ozvú sa výrobcovia tých skutočných encyklopédií. Vyhláste, že do Wikipédie môže prispieť každý, teda i vy, a hneď sa vo vás ozve ten nezbedný vtipkár - fakt i ja? Naposledy vášho kolegu odhalili včera, keď zlikvidovali nesprávne informácie v hesle George Walker Bush.

Jeden vtipkár to prehnal. Žurnalistovi s menom John Seigenthaler sa podarilo vraj až po 4 mesiacoch dosiahnuť zmenu textu vo Wikipédii, kde ho dávali do súvislostí s atentátmi na Kennedyovcov.

To bola posledná kvapka na mlyn. Ozvali sa tí, ktorí vidia najväčší problém Wikipédie inde. Konkrétne občanom za stránkou WikipediaClassAction.ORG je tŕňom v oku, že sa nikto nikdy necíti zodpovedný za obsah článkov. Aj keď portál Wikipedia.ORG má svojho vlastníka a každý článok má svojich autorov, všetci si poctivo pred obedom umývajú ruky. Ľudia (či priamo právnici?) za portálom WikipediaClassAction.ORG o takýchto čistotných občanoch tvrdia, že sa cítia byť nad zákonom.

A tak máte možnosť pridať sa. Reagovať na výzvu aby sa hlásil každý, kto nejako škodoval kvôli nesprávnym informáciám na Wikipédii. Dokonca sa začína hovoriť i o náhrade finančných škôd.

Veď práve. Wikipédia už nie je to neviniatko, aké sa zdalo byť včera. Spomeňte si na pár vlastných skúseností z nedávnej minulosti. Aby som moc neprovokoval, uvádzam len neutrálne príklady ako krásny čas nevinnosti našej nežnej revolúcie alebo služby pre verejnosť od zakladateľov Google. Pre mňa táto ženská zostane naďalej taká.

Wikipédia si privoňala k realite. A cíti zápach. Nie rastlinného pôvodu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?